HP JI04XL – JI04XL Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(11 customer reviews)
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.7V 47.04Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be JI04XL. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
70
People watching this product now!
SKU:
HPJI04XL0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 7.7V 47.04Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | JI04XL |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| JI04XL | HSTNN-UB7E | 901307-541 |
| HSN-I07C | HSTNN-DB8I | JI04047XL |
| J104XL | 901247-855 | 2ICP4/66/72-2 |
Fit Laptop Models
| Elite x2 1012 G2 | Elite x2 1012 G2(1LV76EA) | Elite x2 1012 G2-1LV76EA |
| Elite x2 1012 G2(1KE39AW) | Elite x2 1012 G2(1KE33AW) | Elite x2 1012 G2(1KE36AW) |
| Elite x2 1012 G2(1KE45AW) | Elite x2 1012 G2(1KE42AW) | Elite x2 1012 G2(1KE48AW) |
| Elite x2 1012 G2(1KF41AW) | Elite x2 1012 G2(1KE51AW) | Elite x2 1012 G2(1LV78EA) |
| Elite x2 1012 G2(1LV97EA) | Elite x2 1012 G2(1LW05EA) | Elite x2 1012 G2(2TL99EA) |
| Elite x2 1012 G2(2TS26EA) | Elite x2 1012 G2(1LV66EA) | Elite x2 1012 G2(2TS27EA) |
| Elite x2 1012 G2(2TL98EA) | Elite x2 1012 G2(1LV79EA) | Elite x2 1012 G2(2TL69EA) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | HP |
11 reviews for HP JI04XL – JI04XL Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
91%
of customers recommend the product
Show only

Rohit soni –
Battery life is as mentioned. Fast delivery. Good product overall.
Rajkumar jain –
I will give 5star. Good service. Good talking language. Fast work.
Ramesh kabra –
High rates but product is very good and equal too what they have charged. Nice product. Helped in my difficult time. Thank you.
Kathan patel –
Price is high but product is very genuine. Battery life is good
Priyank Solanki –
Good packing, Good battery duration, Good service, And overall I had a good experience!
Vishal Chauhan –
Firstly I didn’t find a good product from packing. But since I have ordered, it is working as told to me about backup duration. Shortly, I liked it and seems SUPERB.
Irfan mohammad khan –
Got the fast delivery for my HP BATTERY. In good condition.
Ronit sharma –
Genuine dealer.
Brijesh mehra –
Product not working as said.
Parth shah –
Best part was delivery they made. It was very quick. Only in 2 days. And from yesterday till now it is working great