Splendid Branded Laptop Battery for Acer AC14C8I High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 35Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
201
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDAC14C8I0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 35Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | AC14C8I |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 3ICP5/57/80 | AC14C8I |
| KT.0030G.007 | AC14C81 |
Fit Laptop Models
| SW5-271 | Switch 12 SW5-271 | Switch 12 SW5-271-61X7 |
| Switch 12 SW5-271-62X3 | Switch 12 SW5-271-60A4 | Switch 12 SW5-271-640N |
| Switch 12 SW5-271-67SF | Switch 12 SW5-271-604B | Switch 12 SW5-271-63YP |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found