Splendid Branded Laptop Battery for Acer AP12E3K High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type :Internal Li-ion Battery
- Rating 7.4V 28Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li-Ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
120
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDAP12E3K0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 4 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.4V 28Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | AP12E3K |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| AP12E3K | 11CP5/42/61-2 | 1ICP3/65/114-2 |
| 1ICP5/42/61-2 | 11CP3/65/114-2 | 11CP3/65/114-2 11CP5/42/61-2 |
| AP12E3K(11-inch) | 1ICP3/65/114-2 1ICP5/42/61-2 |
Fit Laptop Models
| Aspire S Ultrabook Series | Aspire S7 Series | Aspire S7-191-F74Q |
| Aspire S7 Ultrabook Series | Aspire S7-191-6447 | Aspire S7-191-6400 |
| Aspire S7-191-6423 | Aspire S7-191-53314G12A | Aspire S7-191-6413 |
| Aspire S7-191-53314G | Aspire S7 Ultrabook(11-inch)Series | Aspire S7-191 |
| Aspire S7-191-53314G12ass | Aspire S7-191-6647 | Aspire S7-191-73514g25ass |
| Aspire S7-191-6859 | Aspire S7-191-6640 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Brand | ACER |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |

Reviews
Customer reviews
No reviews found