Splendid Branded Laptop Battery for Dell FRR0G High Quality Battery 6 Cells
₹3,999 Original price was: ₹3,999.₹2,199Current price is: ₹2,199. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.1V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
261
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDFRR0G0001
Category: Splendid Battery
Description
| Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | FRR0G |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatibles Part Numbers
| KJ321 | RFJMW | FRR0G |
| 0F7W7V | FHHVX | J79X4 |
| K4CP5 | CWTM0 | 7FF1K |
| 312-1242 | 312-1241 | 451-11704 |
| 312-1239 | 312-1381 | FRROG |
| KFHT8 | 7M0N5 | WJ383 |
| HJ474 | Y61CV | YJNKK |
| HGKH0 | F33MF | 451-11702 |
| 9GXD5 | 451-11980 | JN0C3 |
| MHPKF | R8R6F | 9P0W6 |
| CPXG0 | 451-11979 | RCG54 |
| V7M6R | TPHRG | Y0WYY |
| Y40R5 | 451-BBGO | 823F9 |
| 312-1380 | 451-11978 | H1MNH |
| MPK22 | 312-1379 |
Fit Models
| Latitude E6320 | Latitude E6330 | Latitude E6220 |
| Latitude E6230 | Latitude E6430S | Latitude E6120 |
| Latitude E6320 XFR | Latitude E6330 Series | Latitude E6430S Series |
| Latitude E6120 Series | Latitude E6220 Series | Latitude E6230 Series |
| Latitude E6320 Series | Latitude E5220 Series | Latitude E6230(6230-1949) |
| Latitude E6230(6230-1956) | Latitude E6230(6230-76494) |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 15 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |

Reviews
Customer reviews
No reviews found