APPLE A1375 – A1375 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.3V 35Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1375 . Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
77
People watching this product now!
SKU:
APPLEA13750001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 7.3V 35Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1375 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 661-5736 s | A1375 | 020-6920-B |
| 020-6920-A | 020-6921-B | 020-6920-01 |
| 020-6921-A |
Fit Laptop Models
| A1370 | MC505 | MC506 s |
| MacBook 11 Air | MC507 | MC505LL/A 1.4 GHZ Core 2 DUO |
| MacBook Air 11 inch MC506LL/A | MacBook Air 11 inch MC505LL/A | MC505B/A |
| MC505LL/B | MC505E/A | MC505F/A |
| MacBook Air 11.6 inch MC505LL/A | MacBook Air A1390 s | MacBook Air 11.6 inch MC506CH/A s |
| MC506LL/B | MC506/A | MacBook Air 11 inch MC507LL/A |
| MacBook Air 11.6 inch MC506ZP/A | MacBook Air 11 inch MC906LL/A |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
10 reviews for APPLE A1375 – A1375 Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Palak Shah –
Very good battery. It’s been 4 months and still it is wonderful while using.
Naresh Bhatt –
???? original battery, Best battery ever????
Austin Lewiz –
100% genuine battery, Genuine product, Excellent choice to go on, Better than market price.
Parthiv Shah –
Fitting of battery got easily done in one go and product is brand new.
Altaf Khan –
This battery is having perfect backup just like the main battery????
AbhaY M –
Very good person and selling best products!
Prakash Vimal –
This is copy same to same pf my original battery there is no difference in my previous n today’s received battery. Excellent working surely!
shiv Rathod –
Super fast delivery. Thanks sir!
Rizwan Ansari –
My laptop is of this matching model. Perfect for my laptop. Easy fitting only in first trial. I hope it works for long time.
Bina V –
Battery in condition wise seems average to me! ????