APPLE A1405- A1405 Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,499Current price is: ₹3,499. ( FREE DELIVERY )
- Original OEM Apple Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.3V 50Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be A1405. Apple Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
37
People watching this product now!
SKU:
APPLEA14050001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Apple , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Apple |
| Specifications | 7.3V 50Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | A1405 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| A1369 | A1405 | A1496 |
| EMC 2632 | EMC 2925 | EMC 2469 |
| 020-7379-A | 020-8143-A | 020-8142-A |
| 661-6639 | 661-6055 | EMC 2559 |
| 020-8145-A | 661-7474 | 2ICP4/68/111-2 |
| 020-8145-1 |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| A1466 | MacBook Air 13.3 | A1466 MID 2013 |
| MJVG2CH/A | MD760LL/A | MD760LL/B |
| MMGF2CH/A | MacBook Air(MD232CH/A) | A1369 MID-2011 |
| A1466 EARLY 2014 | MD231LL/A | MMGG2CH/A |
| MD761LL/A | MD232LL/A | A1466 EARLY 2015 |
| MD846LL/A | MC966LL/A | MD226LL/A |
| MD628LL/A | MF068LL/A | MD761LL/B |
| MD760CH/A | MJVE2CH/A | MacBook Air MD760CH/A |
| MACBOOK AIR CORE I5 1.3 13 INCH | MD508LL/A | MACBOOK AIR CORE I5 1.6 13 INCH |
| MACBOOK AIR 13.3 INCH MD760LL/A | MACBOOK AIR CORE I7 1.8 13 INCH | MACBOOK AIR CORE I7 1.7 13 INCH |
| MACBOOK AIR 13.3 INCH MC965LL/A | MACBOOK AIR 13.3 INCH MD508LL/A | MACBOOK AIR 13.3 INCH MD761LL/A |
| MACBOOK AIR 13.3 INCH MC966LL/A | MACBOOK AIR 13.3 INCH MD760LL/B | MACBOOK AIR 13.3 INCH MF068LL/A |
| MACBOOK AIR 13.3 INCH MD232LL/A | MACBOOK AIR 13.3 INCH MD231LL/A | MACBOOK AIR 13.3 INCH MJVE2LL/A |
| MACBOOK AIR 13.3 INCH MQD32LL/A | MACBOOK AIR 13.3 INCH MD761LL/B | MACBOOK AIR 13.3 INCH MD846LL/A |
| MACBOOK AIR 13.3 INCH MD628LL/A | MACBOOK AIR 13.3 INCH MD226LL/A | MACBOOK AIR 13.3 INCH BH302LL/A |
| MACBOOK AIR CORE I5 1.7GHZ 13.3 INCH A1369 | MACBOOK AIR CORE I7 2.0GHZ 13.3 INCH A1466 | MACBOOK AIR CORE I5 1.6GHZ 13.3 INCH A1369 |
| MACBOOK AIR CORE I5 1.3GHZ 13.3 INCH A1466 | MACBOOK AIR CORE I5 1.7GHZ 13.3 INCH A1466 | MACBOOK AIR CORE I7 2.2GHZ 13.3 INCH A1466 |
| MACBOOK AIR CORE I5 1.6GHZ 13.3 INCH A1466 | MACBOOK AIR CORE I7 1.8GHZ 13.3 INCH A1369 | MACBOOK AIR CORE I7 1.7GHZ 13.3 INCH A1466 |
| MACBOOK AIR CORE I5 1.4GHZ 13.3 INCH A1466 | MACBOOK AIR CORE I5 1.8GHZ 13.3 INCH A1466 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | APPLE |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
8 reviews for APPLE A1405- A1405 Original Laptop Notebook Battery
4.4
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

Kamal Bipin –
Low quality battery, But quick delivery.
Vimal Navin –
Prize is reasonable of battery & that too shipping is super quick.
Dhruvesh Hemant –
Battery backup is long lasting and impressive working condition of battery.
Pinky Balu –
I got my battery replaced and perfect replacement on perfect delivery.
Pramod Naiyer –
Accepted fast delivery!
Raksha Patel –
Performance of battery is superb???? They said battery will work for 3 hours in low usage and it is working likewise. They also said battery backup of 1 hour extra in total yes it is actually working for 4 hours.
Vipul S –
Perfectly fitting battery and totally original battery. I am happy to use this.. ????
Falguni H –
Product is original as per using it daily. Till now in 3 weeks battery has not shown any problem.