Splendid Branded Laptop Battery for HP SX06 High Quality Battery 6 Cells
₹2,999 Original price was: ₹2,999.₹1,899Current price is: ₹1,899. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating 11.1V 4400mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
288
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDSX060001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell Splendid battery delivers the backup you need with an high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with One Year Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | SX06 |
| Warranty | One Year Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| SX06XL | SX09 | SX06 |
| QK644AA | HSTNN-C48C | HSTNN-I92C |
| QK645AA | 632015-542 | 632015-222 |
| HSTNN-DB2M | HSTNN-DB2L | 632423-001 |
| HSTNN-C49C | HSTNN-UB2K | 632419-001 |
| 632421-001 | HSTNN-UB2L | HSTNN-I08C |
| 632015-241 | 463309-241 | 632417-001 |
| 632015-242 | 632016-542 | 632017-241 |
| 632016-222 | 632014-241 | 632016-241 |
| 632016-541 | 632014-242 | 632016-242 |
| 632017-242 | 632017-222 | 632014-222 |
| 632015-541 | 632015-221 | 632014-221 |
| 632017-221 | 632014-541 | 632016-221 |
Fit Laptop Models
| EliteBook 2560P | EliteBook 2570P |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Cell Type | Lithium-Ion |
| Battery Cell | 6 Cells |
| External Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Color | Black |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found