Splendid Branded Laptop Battery for HP BO03XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.1V 32Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
77
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDBO03X
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.1V 32Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | BO03XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 751895-1B1 | 751895-1C1 | 752235-005 |
| 773836-1B1 | 773836-1C1 | 774159-001 |
| B003XL | BO03032XL | BO03032XL-PL |
| BO03XL | HSTNN-IB6C | HSTNN-IB6P |
| TPN-Q137 |
Fit Laptop Models
| Chromebook 14 G3 | Chromebook 14-X000NA | Chromebook 14-X000NO |
| Chromebook 14-X001TU | Chromebook 14-X002TU | Chromebook 14-X003NF |
| Chromebook 14-X003NO | Chromebook 14-X003TU | Chromebook 14-X004NA |
| Chromebook 14-X004TU | Chromebook 14-X005TU | Chromebook 14-X006NA |
| Chromebook 14-X006TU | Chromebook 14-X007TU | Chromebook 14-X008TU |
| Chromebook 14-X010CA | Chromebook 14-X010NR | Chromebook 14-X010WM |
| Chromebook 14-X013DX | Chromebook 14-X015WM | Chromebook 14-X016NA |
| Chromebook 14-X017NA | Chromebook 14-X020NA | Chromebook 14-X020NR |
| Chromebook 14-X021DS | Chromebook 14-X022DS | Chromebook 14-X023DS |
| Chromebook 14-X023NA | Chromebook 14-X030NR | Chromebook 14-X031NB |
| Chromebook 14-X033NB | Chromebook 14-X034NB | Chromebook 14-X040NR |
| Chromebook 14-X050NA | Chromebook 14-X050NO | Chromebook 14-X050NR |
| Chromebook 14-X051NO | Chromebook 14-X053NO | Chromebook 14-X054NA |
| Chromebook 14-X055NA | Chromebook 14-X056NA | Chromebook 14-X094NF |
| Chromebook 14-X095NF | Chromebook 14-X096NF | Chromebook 14-X097NF |
| Stream 14-Z000NA | Stream 14-Z000NE | Stream 14-Z000NM |
| Stream 14-Z000NO | Stream 14-Z000NR | Stream 14-Z000NS |
| Stream 14-Z000NX | Stream 14-Z001NA | Stream 14-Z002NA |
| Stream 14-Z005NF | Stream 14-Z005NL | Stream 14-Z010CA |
| Stream 14-Z010NR | Stream 14-Z026LA | Stream 14-Z028LA |
| Stream 14-Z040WM | Stream 14-Z050NA | Stream 14-Z050NG |
| Stream 14-Z050SA | Stream 14-Z051NG | Stream 14-Z090NG |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |

Reviews
Customer reviews
No reviews found