Splendid Branded Laptop Battery for HP GI02XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.6V 33.36Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
35
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDGI02XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.6V 33.36Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | GI02XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| GI02XL | 832489-421 | HSTNN-LB7D |
| 833657-005 | 841565-001 | GI02033XL |
| G102XL | GI02033XL-PL | 833535-850 |
Fit Laptop Models
| PAVILION X2 12-B012CA | PAVILION X2 12-B096MS | 12-b020nr |
| Pavillion x2 12-b020nr | PAVILION X2 12-B020NR | PAVILION X2 12-B100NA |
| PAVILION X2 12-B010NR | PAVILION X2 12-B017CA | PAVILION X2 12-B003TU |
| PAVILION X2 12-B000NA | PAVILION X2 12-B000NO | PAVILION X2 12-B001NA |
| Pavilion x2 12-b101ns | PAVILION X2 12-B080NB | PAVILION X2 12-B102NA |
| PAVILION X2 12-B030NZ | PAVILION X2 12-B000NK | PAVILION X2 12-B000ND |
| Pavilion x2 12-b000ng | PAVILION X2 12-B101NG | PAVILION X2 12-B101NF |
| Pavilion x2 12-b030ng | PAVILION X2 12-B103NC | PAVILION X2 12-B104NC |
| PAVILION X2 12-B003NF | PAVILION X2 12-B100NF | PAVILION X2 12-B000NL |
| PAVILION X2 12-B100NO | PAVILION X2 12-B000NC | PAVILION X2 12-B000NW |
| PAVILION X2 12-B131NZ | PAVILION X2 12-B000NF | PAVILION X2 12-B100NL |
| PAVILION X2 12-B100NX | PAVILION X2 12-B182NZ | PAVILION X2 12-B002NF |
| PAVILION X2 12-B181NB | PAVILION X2 12-B002NS | PAVILION X2 12-B101NO |
| PAVILION X2 12-B000UR | PAVILION X2 12-B100NJ | PAVILION X2 12-B000NT |
| PAVILION X2 12-B005NF | PAVILION X2 12-B100UR | PAVILION X2 12-B080NG |
| PAVILION X2 12-B180NB | PAVILION X2 12-B001NT | PAVILION X2 12-B101NT |
| PAVILION X2 12-B100NS | PAVILION X2 12-B003NK | PAVILION X2 12-B100NT |
| PAVILION X2 12-B180NG | PAVILION X2 12-B000NI | PAVILION X2 12-B006NF |
| PAVILION X2 12-B000NN | PAVILION X2 12-B000NX | PAVILION X2 12-B000NV |
| PAVILION X2 12-B001NI | PAVILION X2 12-B100NE | PAVILION X2 12-B101NK |
| PAVILION X2 12-B182NB | PAVILION X2 12-B100NK | PAVILION X2 12-B000NE |
| PAVILION X2 12-B101NI |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Color | Black |

Reviews
Customer reviews
No reviews found