Splendid Branded Laptop Battery for HP BU03XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 11.4V 37.3Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
25
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDBU03XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 11.4V 37.3Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | BU03XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| BU03XL | 816609-005 | HSTNN-IB7F |
| BU03037XL | 816498-1C1 | 816498-1B1 |
| BU03037XL-PL | TPN-Q167 | PP31CO135Q-2 |
Fit Laptop Models
| Chromebook 14 G4 | Chromebook 14-AK | Chromebook 14-AK010ND |
| Chromebook 14-AK010NR | Chromebook 14-AK041DX | Chromebook 14-AK004NA |
| Chromebook 14-AK050NR | Chromebook 14-AK013DX | Chromebook 14-AK040NR |
| Chromebook 14-AK005NF | Chromebook 14-AK040WM | Chromebook 14-AK000ND |
| Chromebook 14-AK060NR | Chromebook 14-AK003TU | Chromebook 14-AK004TU |
| Chromebook 14-AK003NA | Chromebook 14-AK039WM | Chromebook 14-AK001TU |
| Chromebook 14-AK006NA | Chromebook 14-AK004NF | Chromebook 14-AK002TU |
| Chromebook 14-AK005NA | Chromebook 14-AK000NF | Chromebook 14-AK000NZ |
| Chromebook 14-AK031NR | Chromebook 14-AK001NF | Chromebook 14-AK020NR |
| Chromebook 14-AK004NO | Chromebook 14-AK000NB | Chromebook 14-AK030NR |
| Chromebook 14 G4(P5T65EA) | Chromebook 14 G4(P5T61EA) | Chromebook 14-AK005NO |
| CHROMEBOOK 14-AK001NA | CHROMEBOOK 14-AK000NA |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |

Reviews
Customer reviews
No reviews found