Splendid Branded Laptop Battery for HP BV02XL High Quality Battery
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.6V 33 Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
138
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDBV02XL0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.6V 33 Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | BV02XL |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| BV02XL | 776621-001 | HSTNN-IB6Q |
| 775624-1C1 | 776621-006 | TPN-I116 |
| BV02033XL | 775624-121 | HSTNN-1B6Q |
Fit Laptop Models
| ENVY 13-J050NA | Envy X2 13-J002TU | Envy X2 13-J012DX |
| Envy X2 13-J020CA | Envy 13-j000 | Envy X2 13-J001TU |
| ENVY X2 13-J003TU | Envy X2 13-J000NX | Envy X2 13-J002DX |
| ENVY x2 Detachable 13 | Envy X2 13-J001NG | Envy 13-j001ng |
| Envy X2 13-J020ND | ENVY 13-J050SA | ENVY 13-J000NS |
| Envy X2 13-J000NA | Envy X2 13-J050NA | Envy X2 13-J000NP |
| Envy X2 13-J001NF | ENVY X2 13-J102DX | ENVY X2 13-J030CA |
| Envy X2 13-J000NS | ENVY 13-J000NA | Envy X2 13-J000NG |
| ENVY X2 13-J000NT | ENVY X2 13-J010NW | Envy X2 13-J000NO |
| Envy 13-j000ng | ENVY X2 13-J011NW | Envy X2 13-J001NE |
| ENVY X2 13-J010NE | Envy X2 13-J000NF | Envy X2 13-J000NE |
| Envy 13-j000np | Envy 13-j001ne | Envy 13-j000no |
| Envy X2 13-J020NE | Envy X2 13-J011NF | Envy 13-j020nd |
| ENVY 13-J001NF | Envy X2 13-J001NX | Envy X2 13-J002NE |
| ENVY 13-J079NG | Envy 13-j000nx | Envy 13-j002ne |
| Envy 13-j000ne | ENVY X2 13-J010NIA | Envy X2 13-J071NZ |
| ENVY 13-J070NZ | Envy 13-j071nz | Envy 13-j031ng |
| Envy X2 13-J099NT | Envy X2 13-J031NG | Envy 13-j080no |
| ENVY 13-J001NX | Envy 13-j011nf | ENVY 13-J021NI |
| Envy X2 13-J030NG | Envy 13t-j000 | Envy 13-j021nd |
| Envy 13-j030ng | Envy 13-j010nw | Envy 13-j020ne |
| Envy X2 13-J099NX | Envy 13-j098nx | Envy 13-j099nx |
| Envy X2 13-J050SA | Envy 13-j010ne | Envy X2 13-J098NX |
| Envy 13-j000nt | Envy 13-j010nia | Envy X2 13-J070NZ |
| ENVY X2 13-J021ND | ENVY 13-J099NT | Envy 13-j011nw |
| ENVY X2 13-J000NI | ENVY X2 13-J080NO | ENVY X2 13-J021NI |
| ENVY X2 13-J001NI | ENVY X2 13-J079NG | ENVY X2 13-J020NI |
| ENVY 13-J020NI |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | SPLENDID |

Reviews
Customer reviews
No reviews found