Splendid Branded Laptop Battery for HP MC96 High Quality Battery
₹8,999 Original price was: ₹8,999.₹6,999Current price is: ₹6,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating 7.2V 8Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li ion Cells are used with all Quality Benchmark Test
Available on backorder
48
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDMC960001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 7.2V 8Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | MC96 |
| Warranty | Six Month Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
Compatible Part Numbers
| HSTNN-IS6A | G9 | 815983-001 |
| P840 | 750450-001 | 871264-001 |
| 727260-001 | MC96 | P440 |
| 786761-001 | 727260-002 | 727258-B21 |
Fit Laptop Models
| ProLiant DL388 Gen10 Server | ProLiant DL360 Gen10 Server | ProLiant ML150 Gen9 Server |
| ProLiant ML110 Gen9 Server | ProLiant ML350 Gen9 Server | ProLiant DL325 Gen10 Server |
| ProLiant DL160 Gen9 Server | ProLiant DL180 Gen9 Server | ProLiant DL120 Gen10 Server |
| ProLiant DL380 Gen10 Server | ProLiant DL560 Gen9 Server | ProLiant DL388 Gen9 Server |
| ProLiant DL360 Gen9 Server | ProLiant ML30 Gen9 Server | ProLiant DL20 Gen9 Server |
| ProLiant DL580 Gen10 Server | H3C Converged System | ProLiant DL180 Gen10 Server |
| StoreOnce Systems | ProLiant DL385 Gen10 Server | ProLiant DL380 Gen9 Server |
| ProLiant DL160 Gen10 Server | StoreEasy 1000 Storage | ProLiant DL60 Gen9 Server |
| ProLiant DL560 Gen10 Server |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found