ASUS C31N1610 – C31N1610 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.55V 54Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be C31N1610. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
193
People watching this product now!
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.55V 54Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C31N1610 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| C31N1610 | 0B200-02090100 | 3ICP3/97/103 |
Fit Laptop Models
| UX330 | UX330CA | UX330C |
| ZenBook UX330CA | UX330CAK | UX330CA-0061A7Y30 |
| UX330CA-1A | ZENBOOK UX330CAK | UX330CA-0051C7Y30 |
| UX330CA-1C | UX330CA-FC030T | ZenBook UX330CA-FC031T |
| ZenBook UX330CA-FC055D | ZenBook UX330CA-FC009T | ZenBook UX330CA-FC030T |
| UX330CA-FC045T | UX330CA-FB105T | UX330CA-FC035T |
| ZenBook UX330CA-FC106T | ZenBook UX330CA-FC020T | UX330CA-FC044T |
| UX330CA-FB038T | UX330CA-FC006T | UX330CA-FC005T |
| UX330CA-FC018T | UX330CA-FC104T | UX330CA-FC026T |
| UX330CA-FC043T | ZENBOOK UX330CA-1C | UX330CA-FC012T |
| ZENBOOK UX330CA-1A | UX330CA-FC007T | UX330CA-RHM1-CB |
| UX330CA-FC106T | ZenBook UX330CA-FC079T | UX330CA-FC019T |
| UX330CA-FC093T | UX330CA-FC117T | UX330CA-FC079T |
| ZenBook UX330CA-FC034T | ZenBook UX330CA-FB090T | ZenBook UX330CA-FC098T |
| ZENBOOK U3000C | ZenBook UX330CA-FC100 | ZenBook UX330CA-FC074R |
| ZenBook UX330CA-FC102 | ZenBook UX330CA-FC105T | UX330CA-FC062T |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found