ASUS C21N1613 – C21N1613 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.7V 39Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be C21N1613. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
249
People watching this product now!
SKU:
ASUSC21N16130001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 7.7V 39Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C21N1613 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| C21N1613 | 0B200-02280000 | 2ICP3/99/109 |
Fit Laptop Models
| C302CA | C302CA-F6Y30 | C302CA-0041A6Y30 |
| Chromebook Flip C302CA-AH74 | Chromebook C302CA-GU006 | Chromebook C302CA-GU011 |
| C302CA-1A | Dla Chromebook Flip c302 | Dla Chromebook Flip C302CA-GU017 |
| Dla Chromebook Flip C302CA-DH54 | Dla Chromebook Flip C302CA-GU006 | Dla Chromebook Flip C302CA-GU010 |
| Dla Chromebook Flip C302CA-GU011 | Dla Chromebook Flip C302CA-GU005 | Dla Chromebook Flip C302CA-DHM3 |
| Dla Chromebook Flip C302CA-DHM3-G | Dla Chromebook Flip C302CA-DHM4 | Dla Chromebook Flip C302CA-GU003 |
| Dla Chromebook Flip C302C | Dla Chromebook Flip C302CA-DH75 | Dla Chromebook Flip C302CA-GU001 |
| Dla Chromebook Flip C302CA-E91T-CB | Chromebook Flip C302CA-GU018 | Dla Chromebook Flip C302CA |
| Chromebook Flip C302CA-1A | Chromebook Flip C302CA-DH75-G | Dla Chromebook Flip C302CA-0041A6Y30 |
| Chromebook Flip C302CA-F6Y30 | Chromebook Flip C302CA-DHM3 | Chromebook Flip C302C |
| C302CA-GU001 | Chromebook Flip C302CA-GU017 | Chromebook Flip C302CA-0041A6Y30 |
| Chromebook Flip C302CA-GU005 | Chromebook Flip C302CA-DH75 | Chromebook Flip C302CA-GU003 |
| Chromebook Flip C302CA-GU009 | Chromebook Flip C302CA-GU001 | Chromebook Flip C302CA |
| Chromebook Flip C302CA-GU010 | Chromebook Flip c302 | Chromebook Flip C302CA-DHM3-G |
| C302CA-DHM4 | Chromebook Flip C302CA-GU011 | Chromebook Flip C302CA-E91T-CB |
| Chromebook Flip C302CA-GU006 | Chromebook Flip C302CA-GU043 | Chromebook Flip C302CA-DH54 |
| Chromebook Flip C302CA-DHM4 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found