ASUS C21N1504 – C21N1504 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.8V 38Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be C21N1504. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
291
People watching this product now!
SKU:
ASUSC21N15040001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original ASUS battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 7.8V 38Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C21N1504 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| C21N1504 | B21N1504 | 0B200-01710100 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| TP200S | EeeBook E205SA | TP200SA-FV0130T |
| TP200SA-FV0108TS | TP200SA-FV0110TS | TP200SA-FV0133T |
| TP200SA-FV0132T | TP200SA-FV0131T | Eeebook Flip E205SA-FV0114TS |
| TP200SA-FV0076TS | TP200SA-FV0113T | E205SA-FV0185T |
| TP200SA | E205SA-EDU3 | E205SA-FV0165T |
| E205SA-3G | E205SA-FV0136T | E205SA-FV0245T |
| TP200SA3050 | E205SA-FV0142T | E205SA-FV0239T |
| E205SA-FV0114TS | E205SA-3B | E205SA-FV0243T |
| E205SA |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found