LENOVO L13M4P02 – L13M4P02 Original Laptop Notebook Battery
₹5,999 Original price was: ₹5,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Lenovo Product
- Battery Type :Li-Ion Battery
- Rating : 7.4 V 54Wh
- 6 Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be L13M4P02 Lenovo Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
89
People watching this product now!
SKU:
LENOVOL13M4P020001
Category: LENOVO
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Lenovo , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Lenovo Original |
| Specifications | 7.4V 54Wh |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | L13M4P02 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| L13M4P02 | 5B10K10190 |
| L13N4P01 |
Fit Laptop Models
| Y50p-70-ISE(U) | Y50-70 | Y70 |
| Y50-70 Touch | Y70-70 Touch | Y50p |
| Y50-70AM-IFI(8GB/1TB) | Y70-70 | Y50-70AM-IFI(H) |
| Y50-70AM-IFI(I) | Y50-80 | Y50-70AM-IFI |
| Y50-70AS-ISE | Y50-70AM-ISE | Y50-70-IFI |
| Y70-70 Touch(80DU) | Y50-70(20378) | Y50p-70-IFI |
| Y50p-70-ISE | Y50-70AM-ISE(D) | Y50-70-ISE |
| Y50-70AT-IFI | Y50-70AM-ISE(H) | Y50-70AM-IFI(U) |
| Y50-70AM-IFI(R) | Y50-70(59421847) | Y50-70 Touch(59420895) |
| Y50-70(59438436) | Y50-70(59426157) | Y50-70 Touch(80DT) |
| Y50-70(59440640) | Y50-70(59421855) | Y70-70 Touch(80DU004KUS) |
| Y70-70 Touch(80DU000EUS) | Y50-70(59440666) | Y50-70(59440646) |
| Y70-70 Touch(80DU00B2US) | Y50-70 Touch(59421832) | Y50-70(59440656) |
| Y50-70 Touch(59436785) | Y70-70 Touch(80DU00KMUS) | Y50-70 Touch(59436787) |
| Y50-70(59421863) | Y70-70 Touch(80DU00HHGE) | Y50-70(59442843) |
| Y70-70 Touch(80DU00DNUS) | Y70-70 Touch(80DU00KNUS) | Y50-70(5941845) |
| Y50-70(59440676) | Y50-70(59428452) | Y50-70(59442920) |
| Y50-70(59436787) | Y70-70 Touch(80DU00J4GE) | Y50-70(59436786) |
| Y50-70(59445557) | Y50-70-ISE(D) | Y50-70(59445556) |
| Y50-70(59443755) | Y70-70 Touch(80DU004HUS) | Y50-70(59442845) |
| Y50-70(59446177) | Y70-70 Touch(80DU00KKGE) | Y70-70 Touch(80DU003DGE) |
| Y70-70 Touch(80DU00FMGE) | Y70-70 Touch(80DU00D9GE) | Y70-70 Touch(80DU000XGE) |
| Y70-70T-80DU00LUAU | Y70-70T-80DU00LTAU | Y70-70-80DU004KUS |
| Y50-70-59446045 | Y50-70-59444486 | Y50-70(80EJ) |
| Y50-70-59441276 | Y70-70-80DU004WPB | Y50-70-59446047 |
| Y50-70-59445775 | Y50-70-59444129 | Y70-70T-80DU00LSAU |
| Y50-70-59436019 |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | LENOVO |
| Battery Type | Original |
| Cell Type | Li-Polymer |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found