HP CD02 – CD02 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original HP Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 3.75V 31Wh
- Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be CD02. HP Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
254
People watching this product now!
SKU:
HPCD020001
Category: HP
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like HP, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Original HP battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | HP Original |
| Specifications | 3.75V 31Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | CD02 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty (Door Delivery Door Support) |
Compatible Part Numbers
| CD02 | 740479-001 | HSTNH-L01B |
| 733057-421 | CD02031 | HSTNN-Q12C |
| 1icp4/73/131-2 | 733057-271 | 733057-2C1 |
Fit Laptop Models
| Omni 10 | Pro Tablet 610 | Tablet 610 G1 |
| Pro Tablet 610 G1 | HQ-TRE 71004 | Pro Tablet 610 G1(F1P65EA) |
| Pro Tablet 610 G1(F1P66EA) | Pro Tablet 610 G1(J8Q40EA) | Omni 10-5600US |
Additional information
| Weight | 0.9 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 30 × 5 cm |
| Internal Battery | Yes |
| Condition | NEW |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Brand | HP |

Reviews
Customer reviews
No reviews found