ASUS C32N1301 – C32N1301 Original Laptop Notebook Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original ASUS Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 50Wh
- Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support )
- Supplied Model no will be C32N1301. ASUS Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
249
People watching this product now!
SKU:
ASUSC32N13010001
Category: ASUS
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like ASUS, this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | ASUS Original |
| Specifications | 11.1V 50Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | C32N1301 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 0B200-00510000 | C32N1301 |
Fit Laptop Models(use “ctrl+F” to find your model)
| UX31L | UX31LA | UX31LA-2A |
| Zenbook UX31LA | UX31LA-1A | UX31LA-UH51T |
| ZENBOOK UX31LA-US51T | UX31LA-R5031H | UX31LA-2A |
| UX31LA-1A | Zenbook UX31LA-C4048H | UX31LA-0132A4500U |
| Zenbook UX31LA-R5031H | Zenbook UX31LA-C4081H | Zenbook UX31LA-R5080H |
| UX31LA-XH51T | ZenBook UX31LA-R5017H | ZenBook UX31LA-0161A4200U |
| UX31LA-R5017H | UX31LA-C4026H | UX31LA-XB72 |
| UX31LA-C4081H | UX31LA-DS71T | UX31LA-0161A4200U |
| UX31LA-C4018H | UX31LA-US51T | Zenbook UX31LA-DS71T |
| ZenBook BX31LA | ZenBook UX31LA-UH51T | Zenbook UX31LA-C4078H |
| ZenBook UX31LA-0132A4500U | ZenBook UX31LA-C4026H | Zenbook UX31LA-C4018H |
| ZenBook UX31LA-R5017P | ZenBook UX31LA-XH51T | UX31LA-C4078H |
| UX31LA-C4009H | UX31LA-C4019P | |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | ASUS |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found