DELL F287H – DELL F287H Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(8 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,499Current price is: ₹2,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original DELL Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 48wh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be F287H DELL Part no may be different.
- Please Check Description for Compatible Part No.
198
People watching this product now!
SKU:
OGF287H0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 48Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | F287H |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Dell Part Numbers
| 0F286H | 312-0818 | 451-10673 | F286H | F287F |
| F287H | G066H | G069H | PP37L | PP38L |
| R988H |
Compatible Dell Laptop Models
| Inspiron 1410 | Vostro 1014 | Vostro 1014N | Vostro 1015 |
| Vostro 1015N | Vostro 1088 | Vostro 1088N | Vostro A840 |
| Vostro A860 | Vostro A860N |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
8 reviews for DELL F287H – DELL F287H Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 8 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
88%
of customers recommend the product
Show only

Allwin Christopher –
Nice product. But not much to my expectations.
AS –
I buyed a spare battery for my HP laptop which is working very good. There was NO DEFECTS. Happy to buy this product from laptop gallery.
Aniket patel –
Excellent item. You can definitely buy it blindly. It gives you 4-5 hours backup with heavy usage
J. Selvakumar –
I have been using for last two weeks, seems to be very good product
Aarohi –
Battery backup is just impressive. Good product for a worker who are doing work from home.
Heenal dave –
We can use it 2.5 hrs to 3 hrs as described!
Mihir nayak –
As said in description that battery will work for 2 to 3 hours. And which product I have purchased is not having that backup level. Disappointed
Roy –
A genuine person will be wanting the same excellent product from online as I needed the time when my last battery was not working. Very happy to use it. Much like what I wanted working in an amazing backup duration. Thnx!