DELL KM742 – KM742 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹4,999 Original price was: ₹4,999.₹2,499Current price is: ₹2,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : 6 Cell Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 4400 mAh
- One Year Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be KM742. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
159
People watching this product now!
SKU:
DELLKM7420001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This 6 cell laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with One Year Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 4400mAh |
| Cell Type | Li-ion |
| Cell | 6 Cell |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | KM742 |
| Warranty | One Year India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| KM742 | KM760 | KM752 |
| WU841 | 312-0762 | T749D |
| KM769 | 312-0769 | RM668 |
| MT186 | WU843 | RM661 |
| 451-10616 | MT187 | PW640 |
| KM970 | MT196 | MT193 |
| 312-0902 | KM771 | MT332 |
| 451-10617 | P858D | U116D |
| PW649 | RM656 | WU852 |
| PW651 | X064D | W071D |
| Y568H | U725H | X644H |
| RM677 | RM672 |
Fit Laptop Models
| Latitude E5400 | Latitude E5410 | Latitude E5500 |
| Latitude E5510 | PP32LB | PP32LA |
| Latitude E5500n | Latitude E5400n |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
7 reviews for DELL KM742 – KM742 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Bhagyesh Modi –
SUPERB battery backup. Normal usage person can work max 3-4 hour! On playing videos with 90% sound it works 2.50 hour. Very helpful! Would be surely recommend to others as well. Thank you laptopgallery.in for delivery in time!
Vipul desai –
Original product. Good backup!
Kosha panchal –
Works as described. Happy to buy this original product! Works easily for 3 hours
Kosha panchal –
Works as described. Happy to buy this original product! Works easily for 3 hours
Femi khataria –
Expected delivery in three working days but it took around eight days.
M. Asnani –
SATISFIED WITH THE PRODUCT!
Money kapoor –
Perfect item working good. Ty!