DELL NGGX5 – NGGX5 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(11 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.4V 47Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be C1295. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
84
People watching this product now!
SKU:
DELLNGGX50001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.4V 47Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | NGGX5 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| JY8D6 | 954DF | 5TFCY |
| 0JY8D6 | 05TFCY | NGGX5 |
| 451-BBUM | 0RDRH9 | XWDK1 |
| JY8DF | 451-BBUK | 53VJ6 |
| 451-BBUL | OVVXTW | 451-BBUJ |
| O5TFCY | XKWC7 | 0RYXXH |
| NCVW8 | OPYWG | ORYXXH |
| 0VVXTW | 0PYWG | P25S001 |
| RDRH9 | YD8XC | W9FNJ |
| P21T001 | 0YD8XC | 0W9FNJ |
Fit Laptop Models
| Latitude E5470 | Latitude E5570 | Lattitude E5470 |
| Latitude E5250 | LATITUDE E5550 | Latitude E5270 |
| Latitude 11 3150 | Latitude M3510 | Latitude 11 3160 |
| Latitude 11 3150-4500 | Latitude 11 3150-4517 | Latitude 11 3160-1333 |
| Latitude 11 3550 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
11 reviews for DELL NGGX5 – NGGX5 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
91%
of customers recommend the product
Show only

Choudhary Ishan –
Giving 100% powerful backup everytime. Totally a life saviour!
Sam Manek –
Standard product. Good quality of battery. No issues of anything. It is smooth to work now.
Saraiya Sanket –
Firstly I felt it is very cost. Using it from 2 days and there is no problem with the battery it is going good till now.
Jasmin Dillon –
Nice product. Working good as of for now.
john –
excellent product
Manish –
Excellent backup
Bhawani Singh Sodha –
High Quality Good Products
Yash –
battery good but costly
Sidhesh –
Battery was backup as expected
Rakesh –
I ordered for this battery and charger for same. Both are working properly