DELL 90V7W- 90V7W Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.6V 56Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be 90V7W. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
277
People watching this product now!
SKU:
DELL90V7W0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 7.6V 56Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | 90V7W |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| 0DRRP | DIN02 | P54G |
| JD25G | 90V7W | JHXPY |
| 5K9CP | 0N7T6 | RWT1R |
| P54G001 | JHXPY53 |
Fit Laptop Models
| XPS 13 | XPS 13-9350 | XPS 13 9350 |
| XPS 13 9343 | XPS 13-9343 | XPS 13D-9343 |
| XPS 13D-9343-1808T | XPS 13-9350-D1708 | XPS 13-9350-D1508 |
| XPS 13-9350-D1608 | XPS 13-9350-D1508G | XPS 13D-9343-350 |
| XPS 13D-9343-1608T | XPS 13-9350-D1609 | XPS 13-9350-D1808TG |
| XPS13D-9343-1608T | XPS 13D-9343-3708 | XPS 13D-9343-180 |
| XPS 13-9350-D1608T | XPS 13-9350-D3708G | XPS 13-9350-D1808T |
| XPS 13-9350-D4505 | XPS 13D-9343-5508 | XPS 13-9350-D3708 |
| XPS 13D-9343-3508 | XPS 13-9350-D4708G | XPS 13D-9343-1708 |
| XPS 13D-9343-5708 | XPS 13D-9343-370 | XPS 13D-9343-1508 |
| XPS 13-9350-D2808T | XPS 13-9350-D2708 | XPS 13-9350-D1708G |
| XPS 13D-9343-170 | XPS 13D-9343-160 | XPS 13-9350-D4508 |
| XPS13D-9343-1808T | XPS 13D-9343-150 | XPS 13-9350-D3808T |
| XPS 13D-9343-3708A | XPS13D-9343-5608T | XPS 13-9350-D2608T |
| XPS 13-9350-D2708A | XPS 13-9350-D3808TG | XPS 13-9350-D4708 |
| XPS13D-9343-5808T | XPS 13-9350-D2808TG | XPS 13-9350-D1708A |
| XPS 13-9350-D3608G | XPS13D-9343-5508 | XPS13D-9343-1708 |
| XPS13D-9343-3708 | XPS 13-9350-D2508 | XPS13D-9343-3508 |
| XPS13D-9343-1508 | XPS13D-9343-5508G | XPS13D-9343-3708A |
| XPS13D-9343-5708 | XPS 13-9350-D4609 | XPS 13-9350-D4708S |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL 90V7W- 90V7W Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.6
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
90%
of customers recommend the product
Show only

Venkatesh –
I got my product in time and the site is genuine.
Abhi –
The seller cleared all my doubts about the product and the product was delivered very fast
Pranamya –
Good Back and Good Service by the seller
Ridhm –
The seller is very helpful and cleared all my doubts about the product
Mrinal –
My parcel got lost and it took 4 days to get convince the seller to ship another one.Good backup and good service though,
Birju –
Reliable seller
Samyak –
good battery
Rastogi –
Good service and on time delivery
Aruna Giri –
Good product. Nice battery life. Installation was very easy. Nice backup duration.
Parshad lal –
Quality wise it is manageable for emergency. Good product. Received charged. Full charge lasts for more than 4 hours.