DELL D2VF9 – D2VF9 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(11 customer reviews)
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹3,999Current price is: ₹3,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Specifications : Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 43Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be D2VF9. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
184
People watching this product now!
SKU:
DELLD2VF90001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 43Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | D2VF9 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatibles Part Numbers
| D2VF9 | 0YGR2V | PXR51 |
| 0PXR51 |
Fit Laptop Models
| Vostro 14 5000 | VOSTRO 14-5459D-1528G | Inspiron 15 7547 |
| Inspiron 15 7548 | Vostro 14 5459 | VOSTRO 14-5459D-1308S |
| VOSTRO 14-5459D-2748G | VOSTRO 14-5459D-1628G | VOSTRO 14-5459D-1528S |
| VOSTRO 14-5459D-1848S | VOSTRO 14-5459D-1848G | VOSTRO 14-5459D-2608S |
| VOSTRO 14-5459D-1748G | VOSTRO 14-5459D-2848G | VOSTRO 14-5459D-1408S |
| VOSTRO 14-5459D-1328S | VOSTRO 14-5459D-1648S | Vostro 5459 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
11 reviews for DELL D2VF9 – D2VF9 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.5
Based on 11 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
82%
of customers recommend the product
Show only

Vinay –
No not really cool
Bhagya patel –
Fast delivery with good packing….
Vedangi –
Original product??
Ronit shah –
Very good working item and high quality cells in battery for good result in using.!
Madhav raval –
A555DA compatible with my laptop. Exactly same as my old battery.
Gurmeet singh –
One year complimentary warranty with the product?
Aryan –
Quality is not good
Sahil. R –
Nice
Jay –
Amazing working powerful battery… 3 hr capacity of battery holding?
Jay aacharya –
Amazing working powerful battery… 3 hr capacity of battery holding.