Microsoft DAK822470K – DAK822470K Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹6,999Current price is: ₹6,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Microsoft Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.5V 18Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be DAK822470K. Microsoft Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
90
People watching this product now!
SKU:
MICROSOFTDAK822470K0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Microsoft , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Microsoft battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Microsoft |
| Specifications | 7.5V 18Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | DAK822470K |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| DAK822470K | G3HTA044H | G3HTA020H |
| G3HTA045H |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Surface Book CR7 | Surface Book CR7-00001 | Surface Book CR7-00005 |
| Surface BOOK 1 1703 SCREEN | Surface CR7 13.5 | Surface Book 1 CR7 |
| Surface BOOK 1 1705 SCREEN | surface 1703 | Surface BOOK 1 1704 SCREEN |
| Surface Book CR7-00007 | Surface Book 1 CR7 CR7-000 | Surface Book CR7-00002 |
| Surface Book 1 tablet 1703 | Surface Book 2 | Surface Book |
| Surface Book 1 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MICROSOFT |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
7 reviews for Microsoft DAK822470K – DAK822470K Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Komal N –
Super quickest delivery I got????????
Pavan Viraj –
Battery is working perfectly even at 4 and half month already???? Capacity of battery life is fantastic!
Mrugesh B –
Trusted website very good product????
Induvati –
Nice battery, Working good,
Yogesh Jain –
Benefit of 1 yr with the purchase of battery good enough!
Kalyani V –
Battery according to me superb working performance ????????
Swati K –
Long long long timing giving product, Solid Working of battery????