Microsoft G3HTA003H – G3HTA003H Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(7 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹6,999Current price is: ₹6,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Microsoft Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 3.78V 27.5Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be G3HTA003H. Microsoft Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
193
People watching this product now!
SKU:
MICROSOFTG3HTA003H0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Microsoft , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Microsoft battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Microsoft |
| Specifications | 3.78V 27.5Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | G3HTA003H |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| G3HTA003H | G3HTA004H | G3HTA007H |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| SURFACE 3 | Surface 3 1645 | Surface 3 1657 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MICROSOFT |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
7 reviews for Microsoft G3HTA003H – G3HTA003H Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Avni Vithal –
Fast replacement. Quick one.
Dipika Lalit –
100% genuine battery, Genuine product, Excellent choice to go on, Better than market price.
Kavya Bhavin –
Performance of battery is just wonderful and compatible fitting in my DELLL laptop.
Druvesh V –
Battery got longevity boost power for fighting with long battery backup.
Vatsal Parmar –
Fitting of battery got easily done in one go and product is brand new.
Samiksha T –
After service had quick response. But battery is very expensive.
Altaf –
Awesome battery 100% original battery????