Microsoft Surface Pro 4 – Surface Pro 4 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(6 customer reviews)
₹9,999 Original price was: ₹9,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Microsoft Product
- Specifications : Internal Li-ion Battery
- Rating : 7.5V 38.2Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be Surface Pro 4. Microsoft Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
129
People watching this product now!
SKU:
MICROSOFTSURFPRO40001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Microsoft , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an affordable price. |
| Standard Backup |
| This Microsoft battery delivers the backup you need with high quality cells inside. |
| Protected from the unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your Laptop safe from sudden power changes. |
| Forget down time |
| A quality product specifically designed to enhance productivity with minimum down time. |
| Easy organization |
| Very easy installation. Just plug and play in your Laptop. |
| Peace-of-mind coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Microsoft |
| Specifications | 7.5V 38.2Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 2.0-2.5 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | Surface Pro 4 |
| Warranty | Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| Surface | G3HTA026H | G3HTA027H |
| DYNR01 | 2ICP4/103/97 | G3HTA031H |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Surface Pro 4 | Surface Pro4 1724 | Surface Pro 4 1724 12.3 Inch |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | MICROSOFT |
| Battery Type | Original |
| Internal Battery | Yes |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
6 reviews for Microsoft Surface Pro 4 – Surface Pro 4 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 6 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Magra R –
This battery is having perfect backup just like the main battery????
Girish Raman –
Yes exactly 1 hour backup and while using in low brightness 3 hour of normal using this battery can give.
Kumar Sonu –
They provide original battery with the highest qualities in it. Battery is helpful for long hours. Worth product to buy. Also they give amazing service????
Vipul Tyagi –
Quick shipping till the door steps
raju n –
Super fast delivery. Thanks sir!
Panchal Nil –
My laptop is of this matching model. Perfect for my laptop. Easy fitting only in first trial. I hope it works for long time.