DELL BTYVOY1 – BTYVOY1 Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐⭐
(7 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹5,999Current price is: ₹5,999. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 90Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be BTYVOY1. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
269
People watching this product now!
SKU:
DELLBTYVOY10001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 90Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | BTYVOY1 |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| BTYV0Y1 | BTYVOY1 | 7XC9N |
| 451-11817 | 5WP5W | C0C5M |
| 318-0397 |
Fit Laptop Models
| Alienware M17X | Alienware M17x R4 | Alienware M17x R3 |
| Alienware MX 17xR3 | Alienware MX 17xR4 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
7 reviews for DELL BTYVOY1 – BTYVOY1 Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.0
Based on 7 reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
86%
of customers recommend the product
Show only

Ganesh T –
Qualitative battery according to every seen from start. It is just excellent quality battery as much as I have used. Productive battery to go on for buying.
Ramesh Chandulal –
Only shopping was late else everything is nice about battery????
Paresh khatri –
Super quality product???? Amazing working????
Harpinder –
1- Battery is original. 2- Packed in original box. 3- Delivered on time. 4- Proper bill with gst. 5- Normal usage is long. 6- Backup is good.
Ranjeev K –
Quality and cost both are amazing, Service is superb for purchase of battery,
Rehnan –
Quality problem.
Praven k –
Battery is good n i am happy with the backup of battery too.