Splendid Branded Laptop Battery for DELL 4RXFK High Quality Battery
₹6,999 Original price was: ₹6,999.₹4,999Current price is: ₹4,999. ( FREE DELIVERY )
- Splendid Branded Battery
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 14.8V 69Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Please Check Description for Compatible Part Number
- High Grade Li polymer Cells are used with all Quality Benchmark Test
35
People watching this product now!
SKU:
SPLENDIDL421X0001
Category: Splendid Battery
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted Laptop Battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Splendid , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This Laptop Battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Carry In Replacement Warranty. |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Splendid |
| Specifications | 14.8V 69Wh |
| Cell Type | Li-ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Battery Model No | L421X |
| Warranty | Six Months Carry In Replacement Warranty |
Compatible Part Numbers
| 4RXFK | C1JKH | FFK56 |
| 04RXFK |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| XPS 14-L421X | XPS 14 Ultrabook | XPS 14 L421X Ultrabook |
| XPS 14Z-L421X | XPS L421x Series | XPS14 L412Z |
| 421x-1046 | XPS 14 L421X-1046 | XPS14 LX421 |
| XPS 14 L421X-2403 | XPS 14 L421X-2410 |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Brand | SPLENDID |
| Internal Battery | Yes |
| Battery Type | Compatible |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |

Reviews
Customer reviews
No reviews found