DELL H6T9R – H6T9R Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(10 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 76Wh
- Six Month Carry In Replacement Warranty
- Supplied Model no will be H6T9R. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
33
People watching this product now!
SKU:
DELLH6T9R0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 76Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Standby Backup Time3.0 | 3.0-3.5 Hrs |
| Battery Model No | H6T9R |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| RV8MP | H6T9R | 37HGH |
| 1NP0F | 01PN0F | 312-1304 |
| 5K4WW | 5WFK6 | 935TH |
| 4337M |
Fit Models (use “ctrl+F” to find your model)
| Latitude XT3 | Latitude XT3 Tablet | Latitude XT3 Tablet PC |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
10 reviews for DELL H6T9R – H6T9R Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.7
Based on 10 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
100%
of customers recommend the product
Show only

Tanvir Rahul –
Exactly what I have ordered from laptopgallery. and it is great to go on for any brand batteries or IT products????
Choudhary Bela –
Good Battery Nice Backup Amazing
Janvi P –
Amazing ????% surely!
Chunilal H –
Amazing battery, Excellent life, Good service, Perfect quality????
Samai H –
Nice????
Raju Anant –
Six months warranty with the product but it is working like a new branded battery????
Kamal G –
Awesome quality of battery. Quality is superb.
paragi Hemant –
Excellent condition for working of battery.
krishna dave –
100% battery is worth…. 1) Fast delivery. 2) 3 hr of using duration to work. 3) With backup stands for 4 hr. 4) Warranty is of 6months but battery will work more than yr so no need of warranty. 5) Inshort best site- trustworthy and genuine for Ordering.
vibhuti h –
Great battery. Excellent choice of purchasing. New condition battery. Powerful capacity of working.