DELL F681T – F681T Genuine Original Laptop Notebook Battery
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
(9 customer reviews)
₹7,999 Original price was: ₹7,999.₹4,499Current price is: ₹4,499. ( FREE DELIVERY )
- 100% Genuine Original Dell Product
- Battery Type : Internal Li-ion Battery
- Rating : 11.1V 58Wh
- Six Month Replacement Warranty
- Supplied Model no will be F681T. Dell Part no may be Different.
- Please Check Description for Compatible Part Number
92
People watching this product now!
SKU:
DELLF681T0001
Category: ORIGINAL
Description
Description |
| Reliable Backup. Day in. Day out. |
| Getting a trusted laptop battery shouldn’t be a shot in the dark. With a reliable name like Dell , this standard battery pack delivers a safe, powerful backup every time, and at an Affordable Price. |
| Standard Backup |
| This laptop battery delivers the backup you need with High Quality Cells Inside. |
| Protected from the Unexpected |
| The built-in circuit-protection helps keep your laptop Safe from Sudden Power Changes. |
| Forget Down Time |
| A Quality Product specifically designed to Enhance Productivity with Minimum Down Time. |
| Easy Organization |
| Very Easy Installation. Just Plug and Play in your Laptop. |
| Peace-of-mind Coverage |
| Rest Easy with Six Month Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Product Details
| Color | Black |
| Condition | New |
| Brand | Dell Original |
| Specifications | 11.1V 58Wh |
| Cell Type | Li-Ion |
| Realtime Backup Time | 1.5-2.0 Hrs |
| Standby Backup Time | 2.5-3.0 Hrs |
| Battery Model No | F681T |
| Warranty | Six Month India Replacement Warranty ( Door Delivery Door Support ) |
Compatible Part Numbers
| T779R | W3VX3 | 312-0210 |
| F3J9T | 312-0207 | F681T |
| D951T | NGPHW | HC26Y |
| T780R |
Fit Laptop Models
| Alienware M15X | Alienware P08G Series |
Additional information
| Weight | 0.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 15 × 5 cm |
| Laptops Batteries | Genuine original Batteries, Laptopgallery Batteries |
| Condition | NEW |
| Brand | DELL |
| Battery Type | Lithium |
9 reviews for DELL F681T – F681T Genuine Original Laptop Notebook Battery
4.3
Based on 9 reviews
⭐⭐⭐⭐
⭐
⭐
89%
of customers recommend the product
Show only

Vicky Jain –
Only late delivery is issue for me other than that battery is working absolutely amazing!
Rishabhdev h –
Best product to go on purchasing for such great product.
Sumir Pawer –
Amazing ????% surely!
Rohit D Dodiya –
Amazing battery, Excellent life, Good service, Perfect quality????
Minakshi Zala –
Awesome quality of battery. Quality is superb.
Minakshi Zala –
Awesome quality of battery. Quality is superb.
Paresh Sharma –
Excellent condition for working of battery.
Swati Dinesh –
As my ASUS is having great quality like wise only my battery is also having amazing quality. This is such a valuable product????
Ajey H –
Great battery. Excellent choice of purchasing. New condition battery. Powerful capacity of working.